Як зрозуміти, коли серце «говорить»
Про біль в серці вже багато сказано та написано. Зробимо декілька акцентів.
Тому що для точної діагностики та ефективного лікування важливо правильно оцінити свій стан та на прийомі у лікаря не розгубитися і розказати важливі деталі про своє захворювання.
Отже, як зрозуміти симптоми, що виникають при проблемах з серцем, та правильно пояснити їх лікарю?
Стенокардія – це медичний термін, що описує симптоми, спричинені недостатнім надходженням кисню до серця:
💔Біль або відчуття тиску за грудиною
💓Серцебиття
🙍♂️Дискомфорт у грудній клітці
Та це не єдиний варіант прояву стенокардії.
Дискомфорт також може виникати у будь-якому місці від верхньої ділянки живота до нижньої щелепи, чи раптово незвично заболять зуби, або між лопатками, чи біль буде у мізинці лівої руки.
Деякі люди не відчувають болю, але мають інші симптоми, такі як задишка або втома.
Неочевидною буде ситуація, якщо раптово ваша звичайна краватка стане “тиснути” і з'явиться відчуття нестачі повітря. Біль при стенокардії може навіть нагадувати печію чи розлад травлення. В такому випадку дані симптоми називаються "еквівалентами стенокардії".
Це все – мова, якою серце кличе про допомогу. При виникненні подібних симптомів не відкладайте звернення до медичних фахівців.
На цьому етапі багато залежить від того, як саме ви будете «скаржитися» лікарю. Кращим варіантом стане підготувати заздалегідь важливу інформацію щодо вашої історії хвороби, виписати окремо ліки, які приймаєте, та їх дозування. Можна також занотувати детальний опис скарг.
Аби допомогти лікарю правильно оцінити ваш стан та поставити вірний діагноз, треба повідомити наступну інформацію:
- Який у вас характер болю: дискомфорт у грудній клітці, стискаючий, пекучий або колючий біль.
- Де локалізується біль: за грудиною або в животі, чи віддає біль в руку, спину, шию або щелепу.
- Що провокує біль: фізичне навантаження, стрес, емоційне переживання, прийомїжі чи переїдання, чи можливо біль виникає у ранкові години одразу після сну, чи у спокої.
- Скільки триває напад болю.
- Як змінюється біль після прийому ліків чи відпочинку.
- Чи супроводжується біль додатковими симптомами: загальна слабкість, холодний піт, серцебиття, перебої в роботі серця, відчуття страху тощо.
📣 Увага!
- Напад стенокардії зазвичай триває кілька хвилин (як правило, не більш ніж 10 хвилин).
- Якщо біль не минає після прийому нітрогіцерину і симптоми тривають понад 20 хвилин – НЕГАЙНО ВИКЛИКАЙТЕ ШВИДКУ ДОПОМОГУ!
Не соромтеся звернутися по медичну допомогу, якщо вас турбують симптоми. Ви виграєте в будь-якому випадку. Якщо все добре, то не будете далі турбуватися за свій стан. А у разі виявлення проблеми з серцем ‒ розпочнете лікування вчасно.
За матеріалами статті «11 signs you might have heart disease». Available at: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/11-signs-you-might-have-heart-disease
Gen-NonP-UL medical-55