My Health Partner Logo
Гіпертонія

Контроль факторів ризику артеріальної гіпертензії з погляду цифр

Контроль факторів ризику артеріальної гіпертензії з погляду цифр

Артеріальна гіпертензія, тобто стійке підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм рт.ст., може принести шкоду не лише вашому здоров’ю, а й родинному бюджету. В цій статті розглянемо, як контролювати фактори ризику цієї хвороби та ще й заощадити при цьому!

 

Перше, що слід знати про артеріальну гіпертензію, — до неї є спадкова схильність. Наприклад, якщо у ваших батьків вона розвинулась до 55 років, то ваш ризик захворіти зростає в 4 рази1. На жаль, вплинути на це неможливо, але попереджений — значить озброєний. Якщо у вас саме така ситуація, то починати профілактику слід заздалегідь, і тоді розвиток захворювання, можливо, вдасться попередити. З поганими новинами все, вплив на інші фактори ризику цілковито у ваших руках. Враховуйте, що артеріальна гіпертензія — це не хвороба бабусь та дідусів, адже за даними епідеміологічних досліджень 60% пацієнтів з АГ в Україні — особи працездатного віку.

Відмова від куріння, алкоголю, нормалізація маси тіла та регулярна фізична активність можуть знизити ваш артеріальний тиск на 12-16 мм рт.ст. абсолютно безкоштовно2!

* American Journal of Preventive Cardiology\\ Volume 2, June 2020, 100038 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666667720300386

 

Здавалося б, а навіщо знижувати артеріальний тиск, якщо Ви добре почуваєтесь і з підвищеним? Дійсно, серцево-судинна система може тривалий час витримувати підвищене навантаження, але рано чи пізно не зможе компенсувати шкоду від артеріальної гіпертензії. Це загрожує розвитком ускладнень. Погляньте наскільки можна знизити їх ризик, якщо знизити систолічний артерільний тиск на 10 мм.рт.ст. або діастолічний на 5 мм.рт.ст.

Перекладено та адаптовано за  матеріалами рекомендацій Європейського товариства Артеріальної гіпертензії (ESH / ESC 2018 European Heart Journal (2018) 39, 3021–3104; doi:10.1093/eurheartj/ehy339);

 

Надмірна маса тіла

Це один з ключових факторів, оскільки із збільшенням ваги зростає навантаження на серцево-судинну систему1. Нормалізація маси тіла не лише зменшить ризик розвитку артеріальної гіпертензії, а й допоможе уникнути захворювань опорно-рухового апарату та цукрового діабету. Таким чином, просте схуднення допоможе вам заощадити на лікуванні цих хвороб та витратити гроші на щось приємніше. Вчені порахували, що зменшення маси тіла на 5 кг дає змогу знизити артеріальний тиск на 3-4 мм рт.ст.2

 

Паління

Якщо ви палите, то хоча б раз в житті у вас виникала думка, що витрачаєте на сигарети забагато грошей. Відмова від паління дозволить економити доволі значну суму щомісяця, а на додаток знизить ризик артеріальної гіпертензії та витрат, пов’язаних з її лікуванням1. Люди, що відмовляються від паління, досягають зниження артеріального тиску в середньому на 3-4 мм рт.ст. 2

 

Алкоголь

Вживання надмірної кількості алкоголю шкодить не лише серцево-судинній системі, а й печінці, шлунку, мозку… Не враховуючи, що спиртні напої, як і сигарети, коштують немало. Відмова від спиртного покращить ваш стан та допоможе попередити розвиток артеріальної гіпертензії1. Отже, ще мінус 1-2 мм рт.ст.

 

Сидячий спосіб життя

В  умовах постійного дефіциту фізичних навантажень серцево-судинна система втрачає здоров’я та витривалість, що може проявитись стійким підвищенням артеріального тиску. Щоб уникнути цього, не обов’язково відвідувати спортзал — достатньо займатися вдома не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень, що абсолютно безкоштовно та може стати новим хобі1. Також добре підійдуть їзда на велосипеді, плавання в басейні, прогулянки в швидкому темпі тощо1. Завдяки регулярним фізичним навантаженням люди з артеріальною гіпертензією можуть знизити рівень артеріального тиску до 8 мм рт.ст.

 

Стрес

Сильні емоційні переживання можуть підвищувати частоту серцевих скорочень та, як наслідок, артеріальний тиск1. Також під час стресу в кров вивільняються речовини, здатні звужувати судини. Знайдіть свій метод боротьби зі стресом. До безкоштовних належать прогулянки на свіжому повітрі, йога, медитація, проведення часу із друзями та близькими.

 

Нестача калію в організмі

Калій життєво необхідний для нормальної роботи серця, і його нестача може призводити до розвитку артеріальної гіпертензії1. Збільшуйте кількість круп, бобових, фруктів та овочів у своєму раціоні1. Ця їжа коштує дешевше за, скажімо, фаст-фуд або свинину з високим вмістом жиру. Введення цих продуктів до раціону зробить його здоровішим та дешевшим.

 

 

Сподіваємось, що ця інформація стане вам у пригоді та допоможе зберегти як здоров’я серцево-судинної системи, так і родинний бюджет.

На жаль, в Україні про наявність артеріальної гіпертензії знає лише 63,6% хворих, а відповідально лікуються лише 54,8% із них2.

Обов’язково дотримуйтесь рекомендацій свого лікаря щодо лікування артеріальної гіпертензії та щоденно приймайте призначені ліки. Тому що так треба.

 

 

Наскільки регулярно ви приймаєте ліки від артеріального тиску? (проголосуйте, будь ласка, можлива 1 відповідь)

Gen-NonP-UL medical-63 

Показати посилання

Посилання

2
STEPS Поширеність факторів ризику неінфекційних захворювань, Україна 2019