My Health Partner Logo
Гіпертонія

Чи можна займатися сексом, якщо є проблеми з тиском чи серцем

Підвищений артеріальний тиск може негативно впливати на ваш стан та самопочуття, в тому числі при фізичному навантаженні. Так само, за наявності стабільної стенокардії чи серцевої недостатності, фізична активність здатна спричинити відчуття сильної втоми або задишку. Якщо фізичні вправи зумовлюють надмірну слабкість або погіршення самопочуття, може виникнути цілком логічне запитання: чи безпечно займатися сексом?

 

Зв’язок між захворюваннями серця та сексом

За силою навантаження секс можна вважати помірною формою фізичних вправ. Зазвичай він має такий самий рівень активності, що й підйом на один або два сходові прольоти. Тому це нормально хвилюватися, що секс може зашкодити серцю, особливо після операції чи лікувальних процедур1. Якщо у вас високий артеріальний тиск (АТ) — це може вплинути на задоволення від процесу. При підвищеному тиску зменшується надходження крові до статевих органів. У чоловіків це призводить до еректильної дисфункції.

Завантажте опитувальник, за яким це можна оцінити, і візьміть результати з собою на наступну консультацію до лікаря.

В жінок знижується рівень оксиду азоту, який спричиняє розслаблення гладкої мускулатури. Усе це впливає на якість статевого життя і потенційно зумовлює відчуття тривожності2.

Крім того, ліки, які ви постійно приймаєте за призначенням лікаря, можуть зменшити статевий потяг або спричинити неприємні ефекти, що можуть вплинути на секс1,2.

Варто обговорити це з вашим лікарем, занотуйте це у перелік питань до лікаря на наступний раз  

 

Чи варто хвилюватися?

 Американська кардіологічна асоціація стверджує, що секс рідко спричиняє серйозні кардіологічні наслідки1. Менш ніж 1% усіх серцевих нападів відбувається під час статевого акту. У вас більше шансів бути ураженим блискавкою, ніж мати досвід серцевого нападу під час сексу3.

Проте бажано відмовитися від нього, доки лікар не скаже, що стан вашого серця стабільний.

Завантажте листівку з рекомендаціями щодо відновлення статевої активності у кардіологічних пацієнтів.

Водночас доведено позитивний вплив сексу. Дослідження 2016 року розглядало АТ як один із маркерів здоров’я серця. Дослідники виявили, що жінки, задоволені своїм сексуальним життям, рідше мали високий АТ4.

 

Тому підвищений АТ не має бути причиною відмови від сексу. Відверта розмова зі своїм лікарем може допомогти вам контролювати АТ та подолати проблеми, пов’язані з ним та сексом. Будьте готові відповісти на запитання2:

  • Які ліки ви приймаєте?
  • Чи змінилися останнім часом ваші стосунки з партнером?
  • Чи відчували ви сильний стрес, сум або пригнічення останнім часом?

Окрім того, підтримка нормальної маси тіла може підвищити вашу впевненість та допомогти почуватися привабливішими, що може покращити сексуальне життя2.

 

Користь сексу для здоров’я серця

Є кілька причин вважати, що сексуальна активність позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи4:

  1. Сексуальна активність є формою фізичних вправ. Навіть під час прелюдії у чоловіків та жінок відбувається розтягнення м’язів і сухожиль, згинання суглобів та гормональні коливання, що може сприяти поліпшенню здоров’я серця.
  2. Інтимність. Ця важлива складова сексуальної взаємодії є джерелом емоційної та соціальної підтримки, які є ключовими складовими життєвого контексту, що впливає на здоров'я.
  3. Зниження стресу. Задоволення від сексу може зменшити вплив стресу, його тривалість та реакцію на нього, тим самим знижуючи ризик серцево-судинних захворювань.

 

Для найкращого досвіду займайтеся сексом з коханою людиною, коли ви обоє почуваєтеся розслабленими. Скажіть один одному, що вам подобається, адже відверта розмова може бути найкращим способом отримати більше задоволення3. Як свідчать факти, приємне сексуальне життя корисне для здоров’я серця1-4.

 

 Gen-NonP-UL medical-64 

Показати посилання

Посилання

3
Rosman L. et al. Sexual Health Concerns in Patients With Cardiovascular Disease. Circulation. 2014; 129(5):e313-6. DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.113.004846
4
Liu H. et al. Is Sex Good for Your Health? A National Study on Partnered Sexuality and Cardiovascular Risk Among Older Men and Women. J Health Soc Behav. 2016; 57(3): 276–296.