Міфи та правда про стенокардію
Тема серцево-судинних захворювань широко обговорюється, але попри це, все ще є багато міфів. Іноді ці хибні уявлення настільки поширені серед людей, що ми не підозрюємо, наскільки вони далекі від правди.
29 вересня відзначаємо Всесвітній день серця. Це чудова нагода розвіяти найпоширеніші міфи про серцево-судинні захворювання.
Міф №1: стенокардія — це лише біль у грудях.
Правда: стенокардія може супроводжуватися задишкою, відчуттям печіння, онімінням, поколюванням, запамороченням та навіть втомою при фізичних навантаженнях. Знання цих симптомів допоможе вчасно звернутися по допомогу і уникнути серйозних наслідків1. Більше про симптоми стенокардії ви можете дізнатися тут.
Міф №2: варто уникати фізичних навантажень, якщо маєш проблеми з серцем.
Правда: помірна фізична активність зазвичай безпечна і корисна навіть для тих, хто має хронічні захворювання серцево-судинної системи. Американська кардіологічна асоціація рекомендує принаймні 150 хвилин активності середньої інтенсивності на тиждень для підтримки здоров'я серця1. Дізнатися докладно про правила занять спортом, якщо у вас є стенокардія, можна тут.
Міф №3: проблеми з серцем можуть бути лише в літньому віці.
Правда: холестеринові бляшки, що можуть в майбутньому призвести до закупорки артерій, починають утворюватися ще в підлітковому та молодому віці. Небезпека полягає в тому, що у віці 30‒50 років люди можуть не розпізнати ознаки стенокардії, списуючи симптоми на щось інше, думаючи, що вони занадто молоді для проблем із серцем. Ризик зіткнутися зі стенокардією у молодому віці значно зростає, якщо у людини є фактори ризику, такі як куріння, діабет, ожиріння або наявність серцевих захворювань у батьків1.
Міф №4: якщо в батьків були проблеми із серцем, щоб ви не робили, це не омине вас.
Правда: навіть якщо у вас наявна сімейна історія серцевих захворювань, ви можете вжити заходів, щоб значно знизити свій ризик. Дотримуючись простих правил, ви можете захистити своє серце: будьте активними, контролюйте рівень холестерину, харчуйтеся правильно, слідкуйте за артеріальним тиском, підтримуйте здорову масу тіла, контролюйте рівень цукру в крові та киньте палити. Ці кроки допоможуть вам зберегти здоров’я серця, навіть якщо є генетична схильність1.
Міф №5: серцевий напад легко розпізнати, адже він супроводжується сильним болем у грудній клітці.
Правда: коли серцевий напад зумовлює характерний біль у грудях, він починається з лівої сторони або в центрі грудей і зазвичай віддає в спину, щелепу або руки. Але в 1 з 5 людей серцевий напад відбувається без типового болю в грудній клітці. Людина може відчувати біль або дискомфорт у спині, щелепі чи руках або навіть у животі2.
Окрім цього, на відміну від «типового» серцевого нападу біль може бути легким або тривати кілька хвилин, зникати і повертатися. Жінки частіше мають менш типові симптоми, такі як задишка, нудота чи біль у спині без болю в грудях3.
Розвінчання міфів про стенокардію має вирішальне значення для того, щоб краще розуміти своє серце і вчасно піклуватися про нього. Позбавляючись цих хибних уявлень, ви не тільки стаєте обізнанішим, але й зможете почуватися впевненіше, роблячи вибір на користь свого здоров’я. Турбота про серце — це турбота про життя, і знання — перший крок до цього.
Gen-NonP-UL medical-92