My Health Partner Logo
Home / Що таке діабет / Що таке діабет
Жити з діабетом
Ви можете знайти всю необхідну інформацію, щоб зрозуміти діабет, його причини та наслідки, його глобальний вплив на Ваш організм, а також як взяти діабет під контроль.
Діабет

Що таке цукровий діабет?

what is diabetes illustration

Насамперед цукровий діабет (ЦД) – хронічне метаболічне захворювання. Це означає, що ЦД є тривалою, тобто хронічною, хворобою, яка впливає на перетравлення їжі в організмі. Оскільки їжа перетворюється на невеликі молекули, які наші клітини використовують як джерело енергії, вуглеводи переважно перетворюються на глюкозу, яка потрапляє у кров.

Кількість цукру в крові, або глікемія регулюється інсуліном – гормоном, що виробляється підшлунковою залозою (органом черевної порожнини). Тобто інсулін діє як ключ, завдяки якому цукор із крові потрапляє до клітин організму, а отже, знижує рівень цукру в крові. Цей ефект зниження цукру в крові називають гіпоглікемією.

При ЦД вироблення інсуліну є недостатнім, або ж організм не може належним чином використовувати інсулін, який він продукує, – це явище називається інсулінорезистентністю. У будь-якому разі в крові є надлишок цукру, що може завдати людині серйозної шкоди.1

Як діагностують цукровий діабет?

Діагностика базується на аналізі рівня цукру в крові (різними способами: натще, до і після вживання глюкозовмісної рідини), тестуванні на глікований гемоглобін, що вимірює середню концентрацію цукру в крові за останні 2-3 місяці, або випадковому тесті на цукор у крові. У випадку стану, інакшого від ЦД 2-го типу, потрібні інші обстеження.2

Як діагностувати цукровий діабет 2-го типу?

Існує кілька способів діагностики цукрового діабету. Кожен спосіб зазвичай потрібно повторити на другий день для підтвердження діагнозу цукрового діабету. Тестування слід проводити в умовах закладу охорони здоров'я (наприклад, у кабінеті лікаря або лабораторії). Якщо ваш лікар визначить, що рівень глюкози в крові дуже високий або якщо у вас є класичні симптоми високого рівня глюкози в крові на додаток до одного позитивного тесту, ваш лікар може не вимагати повторного тесту для діагностики діабету. Ось три поширених способи діагностики цукрового діабету:
arrow circle
Тест на глікований гемоглобін (HbA1C): вимірює середній рівень глюкози у крові за останні 2-3 місяці. Переваги цього методу полягають у тому, що вам не потрібно голодувати чи щось пити перед ним. Діагноз ЦД встановлюють при HbA1C ≥ 6,5 %.
arrow circle
Тест на визначення рівня глюкози в плазмі натще вимірює рівень глюкози у крові натще. Принаймні за 8 год до цього аналізу не можна нічого їсти та пити (крім води). Це тестування зазвичай проводять вранці, перед сніданком. Діагноз ЦД встановлюють при рівні глюкози у крові натще ≥ 126 мг/дл.
arrow circle
Пероральний тест на толерантність до глюкози: за допомогою двогодинного тестування вимірюють рівень глюкози у крові до і через 2 год після вживання спеціального солодкого напою. Цей метод визначає, як ваш організм переробляє глюкозу. Діагноз ЦД встановлюють при 2-годинному рівні глюкози у крові ≥ 200 мг/дл.
Американська діабетична асоціація – діагностика.