My Health Partner Logo

Найважливіше про аналізи на холестерин

Підвищений рівень холестерину протягом тривалого часу часто залишається безсимптомним. Ігнорування цього стану може призвести до серйозних наслідків, зокрема хвороб серця та судин. Аналіз крові, завдяки якому можна дізнатися чи перебуваєте ви в групі ризику, називається ліпідограма. Вона містить розрахунок декількох типів показників, основні з яких1,2:

  • Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) — відомі як «поганий» холестерин. Їх надмірна кількість сприяє розвитку атеросклерозу: утворенню «жирових бляшок» в артеріях, що обмежують кровотік. Потенційно ці бляшки можуть розриватися, що спричиняє інфаркт або інсульт. Дослідження підтверджують, що чим нижчий рівень ЛПНЩ, тим менший ризик виникнення серцево-судинних захворювань, що пов’язані з атеросклерозом
  • Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) так званий «хороший» холестерин, він балансує рівень «поганого».
  • Тригліцериди — це тип жиру, на який організм перетворює зайві калорії після їди для зберігання в жирових клітинах. Рівень тригліцеридів підвищується при ожирінні, надмірному споживанні алкоголю або солодощів, курінні, малорухливому способі життя та діабеті.
  • Загальний холестерин — це сума всіх вищезгаданих сполук.

 

Оптимальні рівні показників для відносно здорового населення та пацієнтів з вже встановленими діагнозами (наприклад, Ішемічною хворобою серця, гіпертонією) будуть різними. Тому обговоріть, будь ласка, ваші результати з лікарем!

Звертаємо вашу увагу, що самостійне порівняння результатів аналізу з лабораторною нормою — не найкраща ідея. Тільки лікар може оцінити не тільки «сухі» цифри, але й співставити їх із вашим ризиком виникнення серцево-судинних захворювань. Адже за наявності хвороб системи травлення, порушень метаболізму (цукровий діабет) додаткових факторів ризику, таких як високий артеріальний тиск чи куріння, ваша норма холестерину буде нижче. Лікар допоможе врахувати всі аспекти й вибрати правильний курс лікування3.


Рекомендована частота вимірювання рівня холестерину для здорових людей залежить від віку, індивідуальних факторів ризику, наявності в родині серцево-судинних захворювань, таких як атеросклероз, серцевий напад або інсульт. Визначитися в цьому допоможе ваш лікар. Якщо казати про узагальнені рекомендації, то вони такі3:

  • Для осіб віком від 20 до 65 років: обстеження рекомендується кожні 5 років. Однак чоловіки віком від 45 до 65 років та жінки віком від 55 до 65 років мають проходити скринінг частіше — кожні 1‒2 роки
  • Для осіб старше 65 років: рекомендовано щорічне обстеження

 

Навіть якщо ви зараз маєте нормальний рівень холестерину, задля профілактики його підвищення варто обмежувати споживання насичених жирів, що містяться в м’ясі, салі, вершковому маслі. Навпаки, вживайте більше риби, овочів та продуктів із цільного зерна, багатих на омега-3 жирні кислоти, які запобігають утворенню бляшок у судинах. Підвищити рівень «хорошого» холестерину допоможуть регулярні фізичні вправи та відмова від куріння. Якщо зміни способу життя завдяки цим порадам не допомагають повною мірою, лікар може порекомендувати спеціальні ліки4.

 

Дізнайтеся більше про холестерин та наслідки його підвищеного рівня для організму:

ЛПНЩ — ліпопротеїди низької щільності; ЛПВЩ — ліпопротеїди високої щільності

 

Gen-NonP-UL medical-77