Як не пропустити ускладнення діабету
Ви, напевно, знаєте, що діабет небезпечний своїми ускладненнями. Це не тільки ризик виникнення коми внаслідок низького або дуже високого рівня цукру в крові. Не менш серйозними є стани, що виникають із часом унаслідок хронічного підвищення рівня глюкози. На ранніх стадіях вони часто є безсимптомними, тому виявити такі ураження можна лише під час огляду лікаря або за допомогою спеціальних досліджень.
Розглянемо ключові стани, які можна виявити завдяки профілактичним візитам до лікаря:
- Діабетична ретинопатія — це ураження сітківки ока, що потенційно може призвести до втрати зору. Після діагностування діабету обов'язковим є огляд в офтальмолога та подальші перевірки кожні 1-2 роки. У разі наявності будь-якої стадії діабетичної ретинопатії наступні обстеження варто проводити раз на рік. Частіші візити до офтальмолога потрібні, якщо ураження очей прогресує чи є загроза втрати зору.
- Діабетична нефропатія — специфічне ураження нирок, яке виникає при діабеті. Аби виявити це захворювання на ранній стадії важливо щорічно перевіряти рівень білка альбуміну в сечі. Окрім цього, лікар розраховує показник, такий як швидкість клубочкової фільтрації. У разі виявлення хронічної хвороби нирок може потребуватися частіше проведення цих обстежень. Скерування до нефролога потрібно у випадку постійного зростання рівня альбуміну або зниження швидкості клубочкової фільтрації нижче 30 мл/хв/1,73м2. У разі наявності у вас будь-яких питань стосовно здоров’я ваших нирок не бійтеся обговорити їх з вашим сімейним лікарем або ендокринологом.
- Діабетична нейропатія — ураження нервової системи, що спричиняє біль, оніміння або неприємні відчуття. Часто вони виникають у нижніх кінцівках. Обстеження на наявність діабетичної нейропатії проводять одразу після виявлення діабету та через 5 років, у разі ії відсутності. В подальшому таку оцінку здійснюють раз на рік. Якщо ви помітили зміну чутливості в кінцівках, варто обов’язково повідомити про це вашого лікаря, аби під час планового огляду він провів спеціальне обстеження та за потреби скерував до профільного фахівця. Але не варто забувати, що нервова система безпосередньо пов’язана з усіма органами, а тому нейропатія може «маскуватися» під серцево-судинні або шлунково-кишкові симптоми.
- Діабетична стопа — це виразки на нижніх кінцівках, які тяжко загоюються. Дуже важливим для раннього виявлення будь-яких проблем зі стопами є щоденне самообстеження на предмет наявності пошкоджень. Допомогти в цьому може використання дзеркала, що не б’ється. У разі втрати чутливості в нижніх кінцівках, виразок чи ампутації в минулому лікар має оглядати стопи під час кожного візиту. Це обстеження включає оцінку стану шкіри, наявності деформації стоп, неврологічне дослідження та визначення пульсації судин нижніх кінцівок.
Регулярні медичні огляди допоможуть не пропустити початок розвитку цих станів. Важливою є налагоджена комунікація з сімейним лікарем або ендокринологом, яким варто негайно повідомляти про будь-які зміни у самопочутті. Та не забувайте, що основним методом профілактики ускладнень діабету є контроль рівня цукру в крові.
Gen-NonP-UL medical-73