Як жити з декількома хронічними захворюваннями?
Коли у вас є декілька хронічних захворювань, може з'явитися відчуття, що ви змушені боротися з усім одночасно. Буває тяжко визначити, яка саме хвороба наразі потребує найбільшої уваги. Особливо складно, коли гіпертензія супроводжується іншими проблемами зі здоров'ям, що зумовлюють щоденний прийом різних ліків. За статистикою, пацієнти з трьома або більше хронічними захворюваннями в середньому приймають до 6 препаратів1.
Зазвичай ми схильні зосереджуватися на тій хворобі, яка турбує найбільше в конкретний момент. Наприклад, ви починаєте лікування артеріальної гіпертензії, поступово відчуваєте полегшення та ваш тиск нормалізується. Але раптом виникають проблеми зі шлунком, який не турбував вас певний час. Вам може навіть здаватися, що це пов’язано з прийомом ліків від тиску. Враховуючи, що гіпертензія наразі під контролем, може виникнути відчуття, ніби захворювання шлунка зараз є головним. У такі моменти легко піддатися бажанню самостійно змінити схему лікування: знизити дозу ліків, пропустити прийом чи взагалі відмінити їх. Але це є небезпечним. Правильним рішенням буде звернутися до лікаря, адже ваш стан може бути взагалі не пов'язаний із медикаментами, які ви приймаєте.
Уявімо іншу ситуацію. Читаючи інструкцію до своїх ліків, ви помічаєте, що деякі з них потрібно приймати з обережністю пацієнтам, які мають захворювання печінки. Маючи таку проблему, ви починаєте думати, що, можливо, краще зосередитися на захисті печінки і знизити дозу ліків від тиску або навіть припинити їх прийом. Але важливо пам'ятати, що контроль над артеріальним тиском так само критичний для вашого здоров'я, як і підтримка функції печінки. Ігнорування гіпертензії може призвести до серйозних ускладнень, таких як інсульт або серцевий напад. Зі свого боку це може ще більше погіршити стан печінки. Замість того, щоб самостійно змінювати лікування, зверніться до лікаря. Він допоможе знайти оптимальне рішення, яке збалансує терапію обох захворювань: змінить препарат або дасть рекомендації щодо підтримки здоров’я печінки.
Окрім цього, людині з кількома захворюваннями необхідно відвідувати багато фахівців, які спеціалізуються в різних галузях. Іноді їх рекомендації можуть суперечити одна одній. У такому разі варто звернутися до сімейного лікаря, який зможе узгодити всі аспекти лікування та забезпечити комплексний підхід, враховуючи ваші індивідуальні потреби1.
Отже, варто розуміти, що немає головного хронічного захворювання — кожне з них потребує вашої уваги. Якщо ви ігноруватимете одну хворобу на користь іншої, це може погіршити загальний стан та призвести до серйозних ускладнень.
Gen-NonP-UL medical-91