Як покращити контроль рівня глюкози при діабеті
«У вас цукровий діабет» — фраза, після якої вам ймовірніше за все призначали цукрознижувальні засоби, які треба приймати щодня. І хоча медицина впевнено крокує вперед у лікуванні діабету, багато чого все одно залежить від вас.
Життя з діабетом можна порівняти з марафоном. Це не спринт, де все вирішується за мить, а тривала дистанція, для подолання якої потрібні сили, витримка та правильний підхід. Тож, які ваші дії допоможуть покращити контроль рівня глюкози в крові та знизити ризик виникнення ускладнень діабету?
- Ваша регулярна фізична активність — це як щоденні тренування перед марафоном. Окрім того, що вправи допомагають стати сильнішим та витривалішим, вони підвищують чутливість до інсуліну і тим самим покращують контроль рівня цукру в крові. Достатньо буде приділити принаймні 150 хвилин на тиждень для фізичної активності середньої інтенсивності. Це будь-які вправи, під час виконання яких прискорюється пульс, дихання, але до того ж ви маєте бути в змозі говорити. Вам не обов’язково тренуватися 150 хвилин за один раз. Розділіть цей час на невеликі відрізки по 30 хвилин 5 разів на тиждень. Не важливо, що це буде за активність — прогулянка, біг чи плавання — важливо, щоб це стало невіддільною частиною вашого життя та приносило позитивні емоції1.
- Ваше правильне харчування — це основний ресурс, що підтримує енергію. Переконайтеся, що ви вибираєте вуглеводи з розумом — в ідеалі це овочі, фрукти та цільнозернові продукти. У них міститься клітковина, яка може знижувати рівень цукру в крові, покращуючи чутливість до інсуліну. Потенційно, це може допомогти знизити дозування цукрознижувальних засобів, але будь-які зміни в схемі лікування варто обговорювати насамперед із вашим лікарем. Уникайте швидких вуглеводів, що містяться в білому хлібі, макаронах, рисі, солодких безалкогольних напоях та солодощах. Вони можуть зумовлювати різкі коливання цукру в крові та підвищувати рівень жирів у крові1,2.
- Ваша помірність у порціях — як у марафоні важливо не перевищувати свою швидкість, щоб витримати дистанцію, так і в харчуванні важлива помірність. Контроль величини порції допоможе уникнути перевантаження організму, зберегти стабільну масу тіла й підтримати рівень цукру в межах норми3.
- Ваші секретні інгредієнти — споживання продуктів, багатих хромом та магнієм, — це як спеціальне спорядження марафонця під час подолання дистанції. Ці мінерали допомагають контролювати рівень цукру в крові, тож включайте в раціон продукти, багаті на ці речовини, такі як зелень, горіхи та цільнозернові3.
- Ваш водний баланс — регулярне споживання рідини допомагає підтримувати функції вашого організму. Але пам’ятайте, що солодкі напої можуть стрімко підвищувати рівень цукру в крові, тож варто віддавати перевагу простій воді3.
- Ваш час для відновлення сил — сон дає змогу вашому тілу не тільки відпочити, але і знизити рівень стресу. Нестача сну підвищує рівень кортизолу, який може негативно впливати на контроль рівня цукру в крові3.
- Ваша стресостійкість — навчіться керувати стресом, аби не виснажувати себе зайвими переживаннями. Медитація, релаксація і час для себе, спілкування з близькими — це ваші помічники, які допоможуть зберегти рівновагу3.
Усі ці нехитрі зміни у вашому житті допоможуть покращити контроль цукру в крові, а значить знизити ризик виникнення ускладнень діабету. Адже ваша мета — якомога довше почуватися добре та зберегти комфортний рівень активності протягом усього життя.
Gen-NonP-UL medical-90