My Health Partner Logo
Діабет

Подорожі літаком за наявності цукрового діабету: що потрібно знати

 

Щоб насолоджуватися приємними емоціями від подорожі та відпочинку, люди із цукровим діабетом (ЦД) мають ретельно до них готуватися. Особливо це стосується авіаперельотів.


Перевезення інсуліну на борту літака офіційно дозволене. Однак пасажири, які страждають на ЦД, повинні бути готовими показати рецепт, виписаний лікарем, із зазначенням хвороби та необхідності мати при собі відповідні ліки та речі. Про всяк випадок заздалегідь проконсультуйтеся у представника авіакомпанії, чи застосовуються в них спеціальні заходи. Крім того, рекомендовано мати із собою такі речі, як:

  • журнал аналізів на вміст глюкози у крові
  • медична карта
  • протокол щеплень
  • запасний глюкометр та резервне обладнання для ін’єкцій інсуліну
  • аптечка для подорожей (ампули з інсуліном, дезінфікувальний, протидіарейний засоби, ліки від лихоманки, блювання, нудоти тощо); склад аптечки залежить від індивідуальної ситуації, пункту призначення та доступності медичної допомоги у місці відпочинку.

Беріть усе, що вам потрібно, в ручну поклажу з додатковими необхідними ліками/речами на випадок будь-якої затримки. Відкриті ампули з інсуліном можна зберігати за кімнатної температури кілька тижнів. Звичайно, вони мають бути захищені від впливу високих та/або низьких температур. При низькій (близько ˂ 5-10 °C) або дуже високій температурі (˃ 35 °C) надійність ампул вже буде під питанням. Захищайте глюкометр від прямих сонячних променів. Уважно ознайомтеся з інструкціями до ліків, щоб дізнатися умови їх зберігання.


Налаштуйте режим лікування під час подорожі за часовими поясами. Будь-які гіпоглікемічні препарати можна приймати у звичайних дозах за призначенням залежно від місцевого часу. Ін’єкції інсуліну також слід вводити без змін, за умови, що різниця в часі становить не більш ніж 3 або 4 год. У разі подорожі літаком через кілька часових поясів необхідні відповідні корегування лікування. Приміром, при здійсненні рейсів, що прямують з Європи до США чи Південної Америки, день стає довшим; це означає, що дозу базального інсуліну потрібно підвищити. При збільшенні споживання їжі необхідне введення додаткової дози інсуліну швидкої дії. Під час рейсів з Європи до Індії, Японії чи Таїланду день коротшає; це означає, що доцільно знизити дозу базального інсуліну (див. таблицю). На зворотному рейсі ситуація змінюється. Будь ласка, зверніться до свого лікаря або діабетолога, якщо у вас виникнуть запитання щодо корегування лікування.


Скільки базального інсуліну потрібно на годину? Щоденна потреба в базальному інсуліні ділиться на 24 (кількість годин на день). За можливої необхідності у введенні 16 Од/добу погодинна потреба відповідає 16/24 (тобто дві третини Од, або 0,6-0,7 Од/год). Якщо слід ввести 24 Од/добу, погодинна потреба відповідає 24/24 (тобто 1 Од/год).
Яка різниця в часі для подорожі літаком? Наприклад, у напрямку Нью-Йорка – це -6 год, Токіо – це +8 год.
Що це означає за необхідності введення базального інсуліну? За добової потреби 16 Од > 0,6 Од/год > Нью-Йорк 6 год × ⅔ Од = 4 Од
> Токіо 8 год × ⅔ Од = 5 Од
•    Добова потреба 24 Од > 1,0 Од/год > Нью-Йорк 6 год × 1,0 Од = 6 Од
> Токіо 8 год x 1,0 Од = 8 Од