My Health Partner Logo
Діабет
Я тренуюсь

Шість вправ для людей із цукровим діабетом

Чи знали ви, що фізичні вправи особливо корисні для людей із цукровим діабетом (ЦД)? Заняття спортом посилюють дію інсуліну та запобігають підвищенню рівня цукру в крові. Також вони сприяють зниженню ваги та поліпшенню рівноваги, що важливо, оскільки пацієнти із ЦД 2-го типу часто схильні до розвитку ожиріння та падінь. Ось шість корисних вправ, які ви можете легко включити у щоденне життя. Обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем перед початком будь-яких тренувань і спершу робіть усе повільно. Із часом тривалість та інтенсивність занять можна збільшити.

  •  Ходьба. Це одне з найбільш рекомендованих занять для людей із ЦД 2-го типу. Швидка ходьба, або ходьба у темпі – аеробна вправа, що підвищує частоту серцевих скорочень. Науково доведено, що здоров’я пацієнтів із ЦД, які застосовують аеробні навантаження щонайменше три дні на тиждень, загалом 150 хв, поліпшується. За даними Американської діабетичної асоціації (ADA), люди, які страждають на ЦД, не повинні бути малоактивними, тобто не виконувати аеробних вправ більш ніж два дні поспіль.
  • Тай-чі. Це китайське бойове мистецтво, що практикувалося століттями та відоме своєю користю для здоров’я. Воно характеризується серією рухів, які виконують повільно і розслаблено. Тай-чі ідеально підходить для хворих на ЦД, оскільки сприяє як розслабленню, так і зниженню стресу одночасно. Також ці заняття покращують рівновагу і здатні зменшити пошкодження нервів, що є типовим ускладненням ЦД.
  • Силові тренування. Такі тренування дозволяють нарощувати м’язову масу, що важливо для пацієнтів із ЦД 2-го типу, оскільки вона допомагає підтримувати рівень цукру в крові. Вправи з обтяженням або опором слід виконувати принаймні двічі, а краще тричі на тиждень. Відпочинок теж важливий; між тренуваннями з обтяженням повинен бути день відпочинку (в ці дні можна робити інші види вправ).
  • Йога. Ці заняття зменшують жирові відкладення, борються з резистентністю до інсуліну та покращують роботу нервової системи, що важливо для осіб із ЦД 2-го типу. Йога також ефективно зменшує стрес, як тай-чі.
  • Плавання. Ця аеробна вправа є особливо корисним для ніг порівняно навіть із ходьбою або бігом підтюпцем. Це має особливе значення для людей із ЦД, яким потрібно уникати всіх видів ураження стопи. Адже при ЦД вони заживають повільно, частково через знижений приплив крові у дрібних кровоносних судинах кінцівок, та можуть бути інфекційними у зв’язку з підвищеним рівнем глюкози у крові. Плавання ідеально підходить для хворих на ЦД 2-го типу з ожирінням, оскільки знімає навантаження на суглоби та дозволяє вільно й легко пересуватися.
  • Велотренажер. Аеробні велотренажери зміцнюють серце та покращують роботу легень. Переваги стаціонарного велотренажера у тому, що на ньому можна їздити незалежно від погоди, ви не впадете і не отримаєте проколу. Їзда на велосипеді покращує периферичний кровотік у ногах, що особливо корисно при ЦД. До того ж це енерговитратне заняття допомагає підтримувати вагу на нормальному рівні.