My Health Partner Logo

Секрети правильного вимірювання артеріального тиску

У більшості людей підвищення артеріального тиску (АТ) не зумовлює жодних симптомів. Тому вимірювання АТ часто є єдиним способом дізнатися, чи маєте артеріальну гіпертензію1. Оптимальним вважається значення АТ менш ніж 120/80 мм рт. ст. Якщо ваш АТ у нормі, то варто надалі дотримуватися збалансованої дієти та регулярно робити фізичні вправи, аби зберегти здоров’я серцево-судинної системи якомога довше2.

Згідно з настановою Європейського товариства гіпертензії пороговий рівень АТ для діагностики артеріальної гіпертензії становить 140/90 мм рт.ст. Суворішими є рекомендації Американської асоціації серця, адже вони регламентують нижчу межу — 130/80 мм рт.ст.2

Першим кроком на шляху до контролю АТ є його правильне вимірювання. Аби отримати найточніші показники, дотримуйтеся правил3,4:

Декілька порад, які допоможуть отримати достовірні показники тиску5

  1. Вимірюйте тиск на обох руках, адже показники можуть відрізнятися. Якщо різниця перебільшує 10 мм рт.ст., варто повідомити про це лікаря6.
  2. Використовуйте для подальшого вимірювання ту руку, на якій тиск вище.
  3. Не переживайте, якщо несподівано побачили високе значення АТ. Відпочиньте протягом 5 хвилин та повторіть вимірювання. Якщо ви отримали високий середній показник АТ за тиждень, обов’язково зверніться до лікаря3.
  4. Не перевіряйте тиск занадто часто, адже хвилювання та стрес через незначні зміни в показниках можуть дійсно підвищувати АТ.

Як часто треба вимірювати артеріальний тиск?

Якщо у вас щойно діагностували артеріальну гіпертензію, перший час буде корисно ретельніше контролювати тиск. Найчастіше це означає, що вимірювання треба проводити в такий спосіб:

  • Уранці та ввечері щодня
  • Тричі з інтервалом 1‒2 хвилини при кожному вимірюванні
  • Протягом щонайменше 1 тижня

 

Не забувайте записувати всі отримані показники. Після цього ви зможете розрахувати середнє арифметичне значення для систолічного (верхнього) та діастолічного (нижнього) тиску. Якщо результат першого вимірювання набагато вищий за інші, можна не використовувати його для розрахунків. Таким чином, наприкінці тижня ви будете знати свій «робочий» АТ. Якщо він був стабільний протягом цього часу, ви можете проводити вимірювання раз на 1‒2 тижні за умови гарного самопочуття5.

Іноді виникає потреба знову вимірювати тиск частіше. Наприклад, якщо вам призначили нові ліки або збільшили дозування препаратів. Також корисно детально записувати показники тиску за 47 днів перед візитом до лікаря5.

Який тонометр вибрати?

Американська асоціація серця рекомендує вибирати пристрій для вимірювання АТ на плечі, адже це дає більш надійний результат, ніж вимірювання на зап’ясті6. Краще зупинити свій вибір на автоматичному тонометрі вони простіші у використанні та надійніші7. Ви могли чути, що смартгодинники також можуть вимірювати тиск, відображаючи динаміку його змін протягом дня. Однак точність таких вимірювань часто залишає бажати кращого. Тому не варто повністю покладатися на показники, які реєструє цей гаджет8.

При виборі тонометра обовязково переконайтеся, що вам підходить розмір манжети. Вона має щільно охоплювати плече, залишаючи достатньо місця, аби ви могли просунути під манжету два пальці. Якщо ваше плече більше або менше від середнього розміру, треба придбати підходящу манжету7.

Якщо у вас виникають труднощі з вибором домашнього тонометра, ви завжди можете звернутися до свого лікаря за порадою.

Часто виникає запитання, як часто треба перевіряти на точність домашній тонометр. Зазвичай можна побачити інформацію про необхідність перевірки раз на 1 чи 2 роки4,7. Найчастіше такого калібрування потребують механічні тонометри. Автоматичні пристрої рідше калібрують, адже вони, як правило, або працюють нормально, або видають помилку9. Точну інформацію щодо потреби в обслуговуванні вашого тонометра можна знайти в інструкції або уточнити напряму в сервісному центрі у виробника. 

Таким чином, правильне вимірювання АТ правильним тонометром допоможуть вам не тільки точно відстежувати зміни АТ, але і вчасно реагувати на них та контролювати тиск.

Як виміряти тиск

АТ — артеріальний тиск

 

 Gen-NonP-UL medical-78 

Показати посилання

Посилання

8
Lee H.Y., Lee D.J., Seo J. K et al. Smartphone / smartwatch-based cuffless blood pressure measurement : a position paper from the Korean Society of Hypertension. Clinical Hypertension. 2021; 27(4):1-8.
9
Suvarna V.R., Reji R.S., Suva M.A. Validation of BP Monitoring Devices. Clinical Journal of Hypertension. 2019; 3(4):15‒19.