Порада для гіпертоніків: добре висипайтеся
Який зв’язок між артеріальним тиском і сном?
Артеріальний тиск коливається протягом дня залежно від рівня активності, емоцій або стресу. Також артеріальний тиск змінюється вночі: сон – важлива фаза, оскільки під час нього ваше тіло відпочиває. Сон має невід’ємне значення для основних функцій організму, зокрема серцево-судинної системи, адже протягом ночі пульс та артеріальний тиск знижуються на 10-20% порівняно з денним часом3. Тому неякісний сон негативно позначається на роботі серцево-судинної системи.
Як покращити свій сон?
Епідеміологічні дані показують, що час нашого сну стає дедалі коротшим і становить вже менш ніж 7 год. Але оптимально дорослому віком від 18 до 64 років потрібно спати від 7 до 9 год, тоді як дитині від 3 до 5 років – від 10 до 13 год4. Окрім того, на якість сну можуть впливати труднощі із засинанням або прокидання вночі. Таким чином, сприятливі наслідки повноцінного сну зменшуються.
Сучасний ритм життя, особисті турботи, нестабільний графік роботи... Численні фактори можуть впливати на сон. Однак є кілька простих правил, які допоможуть вам добре висипатися:
Прислухайтеся до власного ритму сну: визначте, хто ви – жайворонок чи сова, і лягайте спати, коли будете готові. Також важливо брати до уваги перші ознаки втоми: позіхання, печіння в очах, опущення повік. Не боріться з цим.
- Дотримуйтесь якомога регулярнішого режиму сну як перед ляганням у ліжко, так і під час прокидання.
- Створіть сприятливе середовище: у кімнаті має бути тихо, приміщення добре провітрюватися, а температура – від 18 до 20 °C.
- Уникайте фізичного чи інтелектуального навантаження ввечері.
- Уникайте споживання стимуляторів (чаю, кави, газованої води, алкоголю, сигарет) і важкої їжі у вечірній час.
- Перед сном спробуйте максимально розслабитися: випийте гарячий напій (приміром, настій на травах), почитайте, виконайте техніки релаксації... Усі ці фактори допомагають створити гарні звички сну.
- Маєте проблеми зі сном? Насамперед розкажіть усе своєму лікареві. Також проаналізувати режим сну можуть допомогти мобільні застосунки шляхом відстеження циклів, тривалості сну та часу лягання, надати поради щодо кращих умов сну тощо.