My Health Partner Logo
Гіпертонія

Лікування гіпертонії захищає мозок

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі понад 35 млн людей страждають на хворобу Альцгеймера; це приблизно дві третини всіх осіб із деменцією*.

(*Деменція – це комплексний розлад, стан, що характеризується зниженням когнітивних функцій (пам'яті, уваги, рухових навичок, інтелекту та інших процесів, керованих головним мозком), обумовлений інтоксикацією, порушенням обмінних процесів, інфекційно-запальним або травматичним ураженням мозку, призводить до побутової, суспільної та соціальної дезадаптації).

Станом на 2030 р. кількість пацієнтів із деменцією може перевищити 50 млн, враховуючи старіння населення у всьому світі. При цьому середня тривалість життя на даний час становить більш як 70 років.


Однак важливо, що хоча поширеність (загальна кількість випадків) цієї страшної недуги через старіння населення зростає, має місце очевидне зменшення захворюваності (частки випадків у кожній віковій групі) у країнах із високим рівнем доходів. Така тенденція дивує, але була підтверджена результатами кількох ретельних досліджень. Цьому є кілька причин: кращий контроль серцево-судинних факторів ризику і, зокрема, гіпертонії.

Як відомо, показники артеріального тиску у віці від 40 до 60 років впливають на функціонування мозку після 80 років. Пацієнтам похилого віку, які сьогодні страждають на деменцію, було 40-50 років у 1960-х рр., коли ще не були доступні антигіпертензивні методи лікування.


Гіпертонія вражає артерії головного мозку, що може мати два основні наслідки:

  • Ризик порушення мозкового кровообігу (інсульт)
  • Ризик втрати пам’яті та розвиток хвороби Альцгеймера


Ризик розвитку інсульту на тлі гіпертонії є загальновизнаним, але вплив на пам’ять менш відомий.

Недавні дослідження показали вплив аномалій кровоносних судин на пам’ять, що спричиняє імовірність виникнення судинної деменції або хвороби Альцгеймера. Поєднання різних чинників впливає на зростання ризику появи проблем із пам’яттю та хвороби Альцгеймера.

Наявність судинних факторів ризику, як-то гіпертонія, цукровий діабет, підвищений рівень холестерину, зумовлює поступове пошкодження стінок артерій у головному мозку. Ці судинні зміни асоційовані з поганим кровопостачанням мозку і можуть викликати ураження дуже невеликих, шириною лише кілька міліметрів, ділянок мозку (лакуни), які з часом можуть призвести до розвитку симптомів деменції.


Таким чином, майже половина випадків хвороби Альцгеймера у світі (17 млн) потенційно пов’язана з факторами ризику, на які ми можемо впливати.


Отже, тепер ми знаємо, що ми можемо вживати дуже ефективних заходів, використовуючи різні засоби, щоб запобігти деменції, яка досі не має ефективного лікування та причини якої не були чітко визначені.

Нещодавні дослідження показали, що зниження артеріального тиску за допомогою антигіпертензивного лікування може знизити ризик деменції на 50%, тому гіпертонію необхідно лікувати, стежачи за тим, щоб артеріальний тиск залишався в межах норми (нижче 140/90 мм рт. ст. при вимірюванні в кабінеті лікаря).

 

 

Наскільки регулярно ви приймаєте ліки від артеріального тиску? (проголосуйте, будь ласка, можлива 1 відповідь)