Фізична активність та старіння
Якщо ви лишатиметеся фізично активними, це допоможе вам зберегти здоров’я та енергію якомога довше. Багато людей, старших за 65 років, переважно ведуть малорухомий спосіб життя, проводять цілий день сидячи або лежачи. Ця бездіяльність має свою ціну: у даній віковій групі відзначено високу частоту падінь, ожиріння, хвороби серця та ранню смерть порівняно із загальною популяцією.
З віком залишатися активними стає ще важливішим, оскільки малорухомий спосіб життя пов’язаний із поганим самопочуттям та залежністю від інших. Людям літнього віку, що мають труднощі з рухами та пересуванням, важко грати з онуками, ходити по магазинах та зустрічатися із друзями, і все це разом знижує якість їхнього життя.
Однак у похилому віці активність не обов’язково передбачає виконання фізичних вправ. Все, що спонукає вас рухатися, приносить користь, незалежно від того, чи потребує це фізичних навантажень (наприклад, розважальний спорт), чи ні (як-то ходьба або садівництво). Намагайтеся перебувати в русі щодня, поставивши собі за мету 2,5 год і більше щотижня. Короткі заняття цілком прийнятні; метою є рух, а не екстремальні вправи, які занадто підвищують частоту серцевих скорочень.
Приклади адекватної (середньої інтенсивності) аеробної діяльності для людей похилого віку включають такі, як:
- швидка ходьба
- аквааеробіка
- катання на велосипеді по рівній або злегка горбистій місцевості
- гра в парний теніс
- підстригання газону
Окрім того, щоб збільшити кількість активніших занять, скоротіть час, який ви проводите сидячи протягом дня. Це не означає повністю уникати перегляду телевізора, користування комп’ютером, водіння, читання, розмов чи прослуховування музики. Вам просто не слід витрачати на сидячі заняття надто довгі, статичні періоди часу. Робіть перерви – приготуйте собі чашку кави, вигуляйте собаку, зателефонуйте друзям тощо. Чим би ви не вирішили займатися, якщо вам подобається, це гарний початок!