My Health Partner Logo
Діабет

Діабет і дієта: що важливо знати

«Що мені тепер їсти?» — це запитання виникає в кожної людини, коли вона дізнається про наявність цукрового діабету. Універсальної дієти, яка б підходила абсолютно всім, немає. Тому принципи здорового харчування мають свої особливості.

 

  1. Шестиразове харчування: сніданок, обід і вечеря, а також три невеликих перекуси. За такого режиму зменшується кількість їжі на кожен прийом, а значить — і навантаження на підшлункову залозу. Окрім цього, часте надходження їжі зменшує коливання вмісту цукру в крові та запобігає різкому його зниженню.
  2. Збільшення кількості вуглеводів у раціоні до обіду та їх зменшення в другій половині дня. Це має відповідати також часу прийому цукрознижувальних ліків.
  3. Обмеження загальної кількості жирів у раціоні до 40 г/день. Варто уникати продуктів, що містять жири у великій кількості (сосиски, сардельки, ковбаси, жирні сорти м’яса, сири, сметана, майонез).
  4. Варто уникати переїдання. Не «заїдайте» поганий настрій чи тривогу, не сідайте за стіл, якщо немає апетиту. Не забувайте, що залишати на тарілці недоїдене — абсолютно нормально.

 

Невеликі відхилення від цих правил нестрашні, якщо ви отримуєте медикаментозне лікування та постійно контролюєте вміст цукру в крові.

Рекомендації щодо продуктів при цукровому діабеті

Хліб

До 200 грам/день, віддавати перевагу чорному або спеціальному діабетичному

Супи

Супи, приготовані на слабкому м’ясному або рибному бульйоні, можна вживати не частіше 2 раз/тиждень. Краще обирати овочеві супи.

Нежирне м’ясо

М’ясо птиці - до 100 грам/день, рибу - до 150 грам/ день. Вживати відварені або у вигляді холодцю.

Гарніри

Бобові крупи, макаронні вироби можна дозволити собі зрідка та в невеликій кількості, зменшуючи в ці дні споживання хліба. Серед круп варто обирати вівсяну, гречану, пшоняну, перлову або рисову. Манку краще виключити взагалі.

Овочі та зелень

Картоплю, буряк, моркву рекомендується вживати до 200 грам/день. Інші овочі, як от капусту, салат, редиску, огірки, кабачки, помідори та зелень можна вживати практично без обмежень в сирому і вареному вигляді.

Яйця

Не більше 1-2 шт/день - зварені некруто, у вигляді омлету або в складі інших страв.

Фрукти і ягоди

Віддавати перевагу кислим і кисло-солодким сортам (яблука, апельсини, лимони, журавлина, червона смородина та ін.) – до 200-300 грам/день

Молоко і кисломолочні продукти

Кефір, кисле молоко, йогурт несолодкий  – 1 склянка на день. Сметану та вершки варто вживати зрідка та в невеликій кількості.

М’який сир

Рекомендується вживати щодня, 100-200 грам/день у вигляді сирників, пудингів, запіканок або в натуральному вигляді.

Напої

Можна вживати зелений або чорний чай, в тому числі з молоком, соки з ягід і фруктів кислих сортів чи томатний.

 

Алкоголь та цукровий діабет

Напередодні свят часто виникає запитання: як щодо спиртних напоїв? Ви маєте розуміти, що людям із цукровим діабетом варто обмежити споживання алкоголю, бо це може призводити до коливання рівня цукру в крові.

  • Спиртні напої містять вуглеводи та стимулюють апетит, що може спричиняти переїдання та підвищення рівня цукру
  • Взаємодія алкоголю з протидіабетичними ліками або інсуліном може посилити їхню дію та зумовити зниження рівня цукру навіть до небезпечних цифр

 

Якщо рішення про вживання спиртних напоїв було все ж таки прийнято, варто дотримуватися деяких правил:

  1. Не пийте більш ніж одну «дозу» алкоголю на день, тобто 1 «доза» = 150 мл вина або 50 мл міцних напоїв чи 350 мл пива.
  2. Вживати спиртне можна тільки одночасно з прийомом їжі.
  3. Уникайте споживання солодких вин, коктейлів або лікерів.

 

Дотримання правил здорового харчування — найкращий спосіб контролю рівня цукру в крові та запобіганню ускладнень діабету. Не бійтеся поєднувати улюблені продукти з тими, яких не куштували раніше. Проявляйте творчість і насолоджуйтеся смачною та здоровою їжею!

План харчування — це ваш путівник на шляху до дотримання дієти. Чітке розуміння коли, скільки та чого треба з’їсти, полегшує життя.

 

За посиланням ви знайдете приклад меню на тиждень, рекомендації щодо продуктів та таблицю калорійності.

За матеріалами брошури «Правильне харчування при цукровому діабеті 2 типу», підготовленої за підтримки Соколової Л.К., д-ра мед. наук, завідуючою відділом діабетології ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України»

 

Gen-NonP-UL medical-54