My Health Partner Logo

Чи зумовлюють ліки від тиску залежність?

Люди з хронічними захворюваннями часто потребують постійного прийому ліків. Для когось це може стати справжнім випробуванням. Ви точно чули, а може і від вас лунали фрази на кшталт «мене посадили на пігулки» або «я тепер залежний від таблеток». Зокрема серед пацієнтів з артеріальною гіпертензією такі упередження не рідкість.

На початку розмежуймо поняття залежності та реальної потреби в пожиттєвому застосуванні ліків. Залежність характеризується неконтрольованим бажанням приймати препарат за відсутності медичних показань1. Це суттєво відрізняється від необхідності застосування ліків для зниження високого кров'яного тиску, щоб запобігти серйозним ускладненням2.

Ви можете заперечити, якщо перестати приймати таблетки від тиску, потім погано почуваєшся. Чим це не залежність? Так, раптове припинення прийому антигіпертензивних ліків може спричинити підвищення тиску, але це є фізіологічною реакцією організму на відсутність лікування гіпертензії. Ліки від тиску не провокують психологічну або фізичну потребу в їх постійному прийомі на відміну від наркотичних чи деяких психоактивних речовин1,2.

Окрім цього, терапія гіпертензії не обмежується тільки ліками. Здоровий спосіб життя, дієта, регулярні фізичні вправи та зниження рівня стресу можуть значно зменшити потребу в медикаментозних методах лікування. В окремих випадках, за умови суттєвого поліпшення стану, лікар може скорегувати дозування або навіть скасувати певні препарати2.

Розуміння механізму дії лікарських засобів допомагає зменшити занепокоєння, що виникає через тривале застосування медикаментів. Коли лікар виписує ліки, запитайте в нього, як вони діють та яка мета цього призначення. Іноді виникає потреба замінити препарат, що спричиняє побічні ефекти або є недостатньо ефективним2. Не бійтеся ставити запитання медичним працівникам щодо будь-яких аспектів лікування, включаючи можливий вплив ліків на ваше життя. Відкрите спілкування з лікарем допоможе вам краще розуміти ваш стан.

Отже, хоч такі хронічні захворювання, як гіпертензія, потребують щоденного прийому ліків, це не є медикаментозною залежністю. Якщо ви переживаєте через це, не бійтеся обговорити всі запитання, які турбують, із лікарем.

Gen-NonP-UL medical-68 

Показати посилання

Посилання

3
Sun Z. Aging, Arterial Stiffness, and Hypertension. Hypertension. 2015; 65:252-256. DOI: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.114.03617